Projekty a naše další činnost
spojená s podporou duševního zdraví
Nahlédni mi do duše
Osvětový projekt, v němž hrají hlavní roli duše našich klientů. Právě jejich prožívání nemoci je totiž základem této originální výstavy. Osm postav stojících volně v prostoru nechává přes malá dvířka, která si divák může otevřít, nahlédnout do svých duší. Můžete si tak přečíst, co každému jeho nemoc dala a vzala a jak ji prožívá. Za každou postavou je konkrétní reálný člověk.
Instalace vznikla v rámci výstavy výtvarných děl klientů Náruče v září 2022 díky podpoře všech, kteří přišli na benefiční koncert Báry Hrzánové a Bachtale Apsa. Pokud máte zájem o zapůjčení postav, prosím kontaktujte Hanu Habartovou na tel. č. 725 989 783 nebo emailem hanah@spoleknaruc.cz.
Poznej můj pracovní příběh
Díky finanční podpoře z Humanitárního fondu Středočeského kraje jsme vytvořili přímo v prostorách Centra sociální rehabilitace fototerapeutickou místnost a můžeme tak nabízet fototerapii pro naše klienty.
Fototerapie
Světelná terapie představuje správně načasované působení světlem vhodné intenzity a spektrálního složení za účelem zmírnění deprese a úpravy rytmu spánek–bdění. Narušení spánkového rytmu doprovází většinu psychiatrických onemocnění. Klienti pak spí během dne a v noci nemohou usnout. Chronobiologická fototerapie je vhodná pro každého, stimuluje nervovou soustavu člověka. Ze zdravotního hlediska nachází využití při léčbě deprese, a to nejen sezónní, ale i nesezónní depresivní poruchy a bipolární poruchy. Má rychlejší nástup účinku než psychofarmaka, pomáhá předejít hospitalizaci.
Stačí po dobu 20 až 30 minut pobývat v jeho blízkosti. Nemusíte se dívat přímo do světla, ale je třeba mít svítidlo v zorném poli. Nejvíce se doporučuje ráno či během dne, nejpozději však do 17. hodiny, poté již může narušit proces zklidnění před spánkem. Už během prvního týdne terapie může nastat překvapivé zlepšení celkového stavu. Dlouhodobý účinek je však podmíněn pravidelnou aplikací. Doporučuje se terapii propojit také s tělesnou aktivitou, třeba cvičením. Stačit může i půlhodinka svižné chůze, tělesná aktivita by však měla být dostatečně pravidelná. tělesná aktivita by však měla být dostatečně pravidelná.
- zlepšení kognitivních funkcí (paměť, pozornost,…)
- podpora zrakové ostrosti a schopnosti vidění
- zlepšení nálady
- zmírnění pocitu únavy, povzbuzení do denních aktivit
- posílení imunity
- prohloubení spánku