Aktuality

Bára Hrzánová, Mário Bihári a Bachtale Apsa

Benefiční koncert pro Náruč
Image module
Koupit vstupenky

Sbírka na podporu Jirky odstartovala

Tento týden odstartovala veřejná sbírka na podporu našeho klienta Jirky.  Prosíme podpořte ho i Vy. Jeho příběh najdete na https://www.znesnaze21.cz/sbirka/dejme-sanci-jirkovi-aby-nemusel-znovu-prezivat-na-ulici . Děkujeme za Vaši případnou finanční pomoc, ale i za sdílení přátelům, kolegům, známým, aby se o sbírce dozvědělo co nejvíce lidí. S naší pomocí se Jirka zvládne vrátit zpátky do života. Za Jirku i za celou Náruč Děkujeme!!

Pozvánka na červnový SWAP

Praktické rady a informace pro období karantény

 • Pro podrobnější informace související s koronavirovou epidemií využijte speciální celostátní linky 1212. Tísňové linky 155 a 112 nepřetěžujete a využívejte je pouze v případech ohrožení života.
 • Aktuální informace najdete na speciálních stránkách Ministerstva zdravotnictví, kde můžete využít také informačního chatbota – virtuální sestru Anežku – která vám pomůže se základními dotazy a důležitými kontakty https://koronavirus.mzcr.cz/
 • Podrobné a důvěryhodné informace najdete také na stránkách https://www.okoronaviru.cz
 • V případě psychosociální krize volejte krizové centrum Riaps 222 586 768 nebo linku bezpečí CKI Bohnice 284 016 666.
 • Pokud se budete cítit osamělí, ve stresu, úzkostní, nebo deprimovaní, můžete využít svépomocnou linku Život za zdí 774 334 539, která bude po dobu karantény v provozu denně od 14.00 do 23.00.
 • Dodržujte přísné zásady hygieny. Dbejte na správné mytí rukou a mezi lidi nevycházejte bez roušky – navzdory nejrůznějším mýtům je jejich nošení opravdu důležité. Správným používáním roušek chráníte sebe, ale především svoje okolí. Jak to funguje, zjistíte například v tomto videu https://www.youtube.com/watch?v=K5xy2n941jM nebo z tohoto článku https://www.okoronaviru.cz/nosit-vlastnorucne-usitou-rousku-ma-smysl-nepodcente-jeji-material-a-sterilizaci/.
 • Pokud nemáte roušky k dispozici, můžete si je snadno sami vyrobit – zde návod na výrobu roušky bez šití, který zvládne opravdu každý https://www.youtube.com/watch?v=nE0EuDHMfZ4 Pokud si na její výrobu přeci jen netroufnete sami, kontaktujte naše centrum a můžete si u nás nějaké vyzvednout.
 • Na stránkách https://www.pomocdodomu.cz/, můžete najít dobrovolníky ze svého okolí, kteří nabízejí nejrůznější pomoc – od obstarání nákupů až po vyvenčení psa. V případě potřeby, můžete jejich nabídky využít anebo se k nim naopak přidat.
 • Koronavirovou infekcí jsou nejvíce ohroženi senioři. Máte-li rodiče v seniorském věku, pomozte jim zajistit, aby se mohli zcela vyhnout přímému společenskému kontaktu.
 • Posilujte svou imunitu. Výborným prostředkem jsou například echinaceové kapky, vitamín D, pravidelné otužování a kvalitní dostatečně dlouhý spánek.
 • Vytvořte si odpovídající zásoby, tzn. cca na 14 dní, to bohatě stačí. Využít můžete zásilkové služby, vyhnete se tak společenskému kontaktu a nebudete muset tahat těžké věci. Prahu a Prahu západ zaváží rohlik.cz, www.tesco.czwww.kosik.cz . Pozor, ale na omezení plateb v hotovosti. Pokud si s objednávkou nevíte rady, nebo nemáte internet, naše pracovnice vám s ní mohou pomoci.
 • Pokud chcete získat další informace, jak si v současné situaci poradit, sledujte naše facebookové stránky, nebo se přihlaste k odběru novinek e-mailem u své klíčové pracovnice.

Doporučení, jak se chovat při karanténě

Co dělat, když jsme v karanténě či izolaci? Co pomáhá?

Záleží na podmínkách karantény: kde a s kým ji trávíme (zda sami, s rodinou, blízkou osobou, jak velký je byt/dům), jaké máme možnosti k vyplnění času, zda máme možnost pracovat z domova, zda máme připojení k internetu, jaké jsou vztahy a konstelace v rodině, na osobnosti člověka.

Mezi faktory podporující odolnost patří: optimismus, flexibilita, tvořivost, sociální schopnosti, dobré vztahy s druhými, dobré zvládací strategie k odolávání stresu.

Strach a nejistota jsou normální reakcí na zátěž. Když si to uvědomíme a vědomě se zaměříme na jiné stránky a činnosti, získáme nad nimi kontrolu. Je normální odventilovat emoce například pláčem, v komunikaci s druhými nebo tvorbou. Je normální pomáhat druhým a lidem v nouzi.

 

Stručně

 

 1. Přiměřené informace. Omezení mediální zátěže.
 2. Plán a struktura, racionální zaměření.
 3. Aktivita (práce, běžné činnosti).
 4. Pozitivní myšlení a zklidnění.
 5. Komunikace a kontakt s druhými.
 6. Podpora dobrých mezilidských vztahů.
 7. Dodržování hygienických a zdravotních doporučení.
 8. Zdravý životní styl.
 9. Pomoc druhým a solidarita.

 

 • Vybírejte si důvěryhodné oficiální zdroje informací(např. weby ministerstev). Buďte v obraze, sledujte aktualizace informací. Vyhýbejte se ale přemíře informací ke koronaviru, nenechte se zahltit.
 • Udělejte si plán na období karantény či izolace (denní/týdenní, individuální/rodinný plán, sepište si hlavní body). Strukturovat si čas pomáhá. Plánujte i období po karanténě.
 • Buďte aktivní, zaměstnávejte mysl i tělo(práce z domova, domácí práce, vaření, uspořádat si dokumenty/fotografie, relaxace, zaměřit se můžete i na duchovní stránku, učte se s dětmi, hrajte hry).
 • Relaxujte(koupel, hudba, dobré jídlo, četba, filmy, koníčky, cvičení doma apod. Každý v tom má vlastní zvyklosti).
 • Vědomě si udržujte dobrou náladu, optimismus a klid(nepropadejte skepsi, zaměřte se na pozitivní aktivity a stránky, nepřehánějte to se sebepozorováním, nenechte se vystrašit).
 • Komunikujte, buďte v kontaktu s blízkými (doma navzájem, telefon, skype, sociální sítě, lze využít i linky důvěry, krizové linky atd.). Nezapomínejte komunikovat se seniory v rodině, vzdálenějšími příbuznýmia lidmi co o nás mohou mít strach.
 • Udržujte dobré mezilidské vztahy(odložte řešení konfliktů apod. na později, udělejte si čas na druhé i chvíli sami pro sebe).
 • Dodržujte hygienická a zdravotní doporučení(úklid, mytí rukou, udržování čistoty, dezinfikování povrchů, používání roušek, telefonický kontakt s lékařem, pokud je to potřeba).
 • Zaměřujte se na zdravý životní styl(dostatek spánku, zdravá strava, cvičení, nepřehánějte to s alkoholem či jinými návykovými látkami.
 • Pomáhejte si navzájem a pomáhejte dalším potřebným. Pomoc druhým pomáhá nám samotným. Krize je příležitostí pro zlepšení vztahů, vzájemnou soudržnost v rodině a komunitě, vyjádření solidarity.

 

Zdroj: PhDr. Štěpán Vymětal, Ph.D.
Psychologické pracoviště OBP MV ČR

Opatření CSR Náruč v souvislosti s pandemií Coronaviru

S ohledem na aktuální situaci v České republice, rušíme dočasně v rámci sociální rehabilitace naši ambulantní službu, terénní službu nabízíme v omezeném režimu. S klienty jsme připraveni se domlouvat vždy podle individuálních potřeb.  Všech našim klientům poskytujeme telefonické konzultace či konzultace prostřednictvím internetu, případně jsme k dispozici i pro ostatní zájemce, kteří si neví rady v této náročné situaci na tel. 725 427 935.

Adventní dílny

Ve středu 4. 12. 2019 od 10.00 do 17.00 proběhne v našem centru adventní dílny. Budeme společně vyrábět vánoční přáníčka a dárečky z plsti. Součástí programu je drobné občerstvení. Cena dle použitého materiálu. Pro účast na dílně je třeba se předem objednat.

Výroba adventních věnců

Ve středu 27. 11. 2019 od 10.00 do 17.00 vás srdečně zveme na adventní dílnu ve které se budeme věnovat výrobě adventních věnců. Můžete se těšit na příjemně strávený čas a drobné občerstvení. Cena dle použitého materiálu. Nutno rezervovat místa předem.

Den otevřených dveří

Ve středu 2. 10. 2019 od 10.00 do 17.00 proběhne v našem centru v rámci Týdnů duševního zdraví den otevřených dveří – příležitost pro společné setkání našich klientů, pracovnic a příznivců z řad laické i odborné veřejnosti.

Těšit se můžete na prohlídku prostor centra, seznámení s našimi aktivitami i na zajímavý doprovodný program.

10.00 – 12.00 Osvětově preventivní program pro ZŠ

10.00 – 14.00 Turnaj ve stolním tenisu

10.00 – 17.00 Psychiatrická poradna

13.00 – 14.30 Workshop arteterapie

16.00 – 17.00 Promítání filmu Aerosol + diskuze

Dorazte, těšíme se na vás 🙂

 

Letní kino Náruč

Rozjíždíme letní kino a zveme vás na naše první promítání! Ve čtvrtek 22. 8. 2019 od 20:00 můžete v příjemném prostředí našeho dvorečku shlédnout skvělý francouzský film Nedotknutelní, dát si colu a popcorn a třeba se i trochu podružit.

Páteční otevřené kavárny

Každý pátek mezi 11 a 14 hodinou vás zveme na společné posezení s klienty Centra sociální rehabilitace. Bydlíte-li blízko, ale i daleko, jste-li zájemce o službu nebo se „jen“ zajímáte, jste vítáni. Uvítáme i hosty z jiných organizací, nabízíme příležitost se navzájem poznat a příjemně popovídat u kávy.

Kulturní klub Náruč

Otevíráme prostor pro společné kulturní zážitky! Navštěvujeme společně kino, divadelní představení, zajímavé výstavy či jiné kulturní programy. Termíny najdete vždy s předstihem na našem facebooku i v této rubrice. Vítáni jsou zájemci o službu či jejich rodinní příslušníci. Pojďme spolu poznávat svět!

Kontakt

telefon: + 420 725 427 935
e-mail: rehabilitace@spoleknaruc.cz

Centrum sociální rehabilitace provozuje Náruč, z.s., Náměstí Krále Jiřího z Poděbrad 3, 252 30 Řevnice, www.spoleknaruc.cz

Image module
Image module
Image module

Tento týden odstartovala veřejná sbírka na jeho podporu našeho klienta Jirky.  Prosíme podpořte ho i Vy. Jeho příběh najdete na https://www.znesnaze21.cz/sbirka/dejme-sanci-jirkovi-aby-nemusel-znovu-prezivat-na-ulici . Děkujeme za Vaši případnou finanční pomoc ale i za sdílení přátelům, kolegům, známým, aby se o sbírce dozvědělo co nejvíce lidí. S naší pomocí se Jirka zvládne vrátit zpátky do života. Za Jirku i za celou Náruč Děkujeme.